Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kvarteto salašnických psů

Kdo vlastně patří do této čtveřice, jsou to appenzellský salašnický pes (ASP), bernský salašnický pes (BSP), entlebušský salašnick pes(ESP) a velký švýcarský salašnický pes (VŠSP). Mají společný původ, pochází ze Švýcarska, typická je pro ně jejich tříbarevnost. Mají krátkou lesklou srst, ale jen BSP má dlouhou a hedvábnou. Vypadá jako plyšový medvěd, možná i proto se stal nejoblíbenějším ze švýcarských salašnických psů. Největší je VŠSP  65-72cm psi, 60-68cm feny. BSP má v kohoutku 64-70cm psi, 58-66cm feny. ASP -jeho výška se pohybuje mezi 48-58cm. Nejmenším ze "čtyřky" je ESP, ten má v kohoutku mezi 40-50cm. Jsou vynikajícími rodinnými psy, především berňák  a velký švýcar. ASP a ESP  jsou nedůvěřivý k cizím osobám a více štěkají. Jsou to skvělí pracovní psi, mohou se uplatnit jako vodní záchranáři, lavinoví psi, složit zkoušky z výkonu, uplatní se i jako tažní psi. Úspěšní jsou i ve výstavních kruzích. Ale především jsou to vynikající rodinní společníci. Chtěla jsem salašníky jen trochu přiblížit a napsat alespoň jen takový základ. Podrobný popis plemen a standard naleznete na adrese klubu www.kssp.cz

V Česku se vyskytují všechna čtyři plemena, přičemž nejvíce BSP. Na Slovensku je také nejvíce rozšířen BSP, ale ostatní salašníci jsou tam početnější než u nás.  Ovšem než si i vy pořídíte svého salašníka, pečlivě vše uvažte, prostudujte odbornou literaturu, navštivte nějaké výstavy, poptejte se u chovatelů  a majitelů těchto psů. Pamatujte, že pes potřebuje patřičnou péči, kvalitní krmivo, dostatek prostoru  a především lidskou společnost. Pořizovací ceny se pohybují u salašníků  s průkazem původu u BSP od 10 000Kč, u ASP od 18 000Kč, ESP stojí přes 20 000Kč a VŠSP okolo 30 000Kč. Ceny jsou samozřejmě pouze orientační, záleží na chovateli, kvalitě štěňátka, původu rodičů a také jedná-li se o zahraniční krytí atd. Někomu se mohou zdát částky vysoké, ale pořízením pejska to ještě nekončí. Jeho držení měsíčně také něco stojí -kvalitní krmivo, veterinární ošetření, hračky, obojek, vodítko, miska, pelíšek, výstavy a mnoho dalšího.

Doufám, že jsem Vám alespoň ve zkratce přiblížila salašníky, vše potřebné najdete v literatuře ( Knihy, které stojí za přečtení) ,nebo v odkazech na chs a klub.

 

 

ObrazekObrazekObrazekObrazek